مقالات پربیننده

خانم آناگومز نماینده پارلمان اروپا خواستار اخراج فرقه رجوی شد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت دوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی امروز باید گفت آنچه را که فردا گفتنش دیر است

قسمت دوم: گفت و شنود با فرشته هدایتی: افشاگریهای فرشته هدایتی در مورد فرقه رجوی

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

سیامک نادری مرگهای مشکوک فرقه رجوی را افشا میکند

کشتن و سربه نیست کردنهای فرقه رجوی

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

فعالیت های ما در تصویر

افشای پولشویی های فرقه رجوی

 

افشای نامه های ترامپ به سران کشورهای عرب

دونالد ترامپ در هفته‌های اخیر با ارسال دو نامه خصوصی به متحدان خود در خاورمیانه از آنان خواست برای کاستن از نفوذ ایران بیش از پیش تلاش کنند. وی در این نامه‌ها شکایت کرده بود که اگرچه ایالات‌ متحده در سال‌های اخیر در خاورمیانه بسیار هزینه کرده اما نتیجه مطلوب این کشور حاصل نشده است.

مضمون نامه‌های دونالد ترامپ

آقای ترامپ ماه گذشته گفت:‌ «همانطور که ما آدمکش‌های داعش را از سوریه بیرون می‌کنیم لازم است که ملت‌های مسئولیت‌پذیر خاورمیانه هم دین خود را ادا کنند تا ایران از تلاش‌های ضدداعش ما کسب منفعت نکند.»

وی که پس از دیدار با رئیس جمهوری فرانسه سخن می‌گفت افزود: «این کشورها باید کمک عمده‌ای بکنند. تا کنون کاری را که باید می‌کرده‌اند نکرده اند. آنها باید تلاش‌های مالی خود را، نه کمی، بلکه بسیار بسیار زیاد افزایش بدهند.»

آقای ترامپ بارها گفته است که ایالات متحده از زمان ۱۱ سپتامبر ۷ هزار میلیارد دلار در خاورمیانه هزینه کرده و هیچ سودی هم نبرده است.

 

رقم ۷ هزار میلیارد دلار از کجا آمده است؟

به گزارش نیویورک تایمز کارشناسان این رقم را به دیده تردید می‌نگرند و عنوان می‌کنند که احتمالا آقای ترامپ این عدد را از مطالعه‌ای که موسسه پژوهشی واتسون وابسته به دانشگاه براون انجام داده گرفته است. در پژوهش این موسسه آمده است که برای آمریکا، بدهی‌های حاصل از جنگ‌هایی که از سال ۲۰۰۱ در عراق، افغانستان و پاکستان آغاز شد، تا سال ۲۰۵۳ به رقم ۷/۹ هزار میلیارد دلار خواهد رسید.

رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده با ارسال نامه‌ نخست به سران کشورهای عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی و بحرین از آنها خواست تا جبهه خود علیه ایران را تقویت کنند و حتی در این میان مسأله پشتیبانی قطر از رابطه با ایران را نیز با گفتگو حل کنند.

نیویورک تایمز می‌افزاید پس از آنکه این کشورها به نامه‌ها پاسخ دادند، آقای ترامپ، حدود یک هفته پیش، نامه دیگری به این کشورها فرستاد و دوباره بر نکات مورد نظر خود تأکید کرد. وی همچنین پیشنهاد داده بود که برای گفتگو با قطر می‌تواند تیمی را به یاری آنها بفرستد. اما سران این کشورها این پیشنهاد را رد کرده، پاسخ دادند که حل مسأله قطر بر عهده خودشان است.

 

واکنش رهبر ایران

اما آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران بود که یک روز پس از خروج آمریکا از برجام وجود نامه اول را افشا کرد. به تعبیر رهبر ایران آمریکا می‌خواهد ایران نیز همانند کشورهای خلیج فارس «عبد ذلیل» آمریکا باشند و این کشور برایشان باید و نباید تعیین کند.

هنوز مشخص نیست که این نامه چطور به دست آقای خامنه‌ای رسیده است و کاخ سفید و وزارت کشور ایالات متحده نیز در این باره اظهار نظری نکرده‌اند. گرچه یک مقام آگاه به خبرنگار واشنگتن پست گفته است که نامه نخست ترامپ دو هفته پیش و نامه دوم هفته گذشته ارسال شده است. وی همچنین افزوده است: «ایرانی‌ها این نامه‌ را تحریف کردند تا تفرقه‌انگیزتر از آنچه بوده به نظر بیاید.»

 

کاربردهای داخلی و تقویت حضور نظامی آمریکا

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها که یک سازمان غیرانتفاعی حامی ترامپ در ایالات‌متحده است اعلام کرده که بخشی از کارکرد نامه‌های رئیس‌جمهوری آمریکا به متحدان عرب این کشور تأثیر گذاری بر افکار عمومی ایالات‌ متحده بوده است.

رئیس این بنیاد چنین نتیجه‌گیری کرده که نامه‌های آقای ترامپ برای تقویت سیاسی حضور نیروهای آمریکایی در سوریه ضروری بوده است؛ حضوری که بخشی از استراتژی وی برای فشار آوردن به ایران به شمار می‌رود

Iran’s supreme leader, Ayatollah Ali Khamenei, in Tehran, the capital, on Wednesday. He made public this week the existence of a letter that President Trump had sent to four Middle East nations.CreditOffice of Iran’s Supreme Leader, via Agence France-Presse — Getty Images

NEWYORK TIMES

WASHINGTON — President Trump sent two private letters to Middle East allies in recent weeks complaining that the United States has spent too much money in the region and urging them to pick up more of the burden as part of a coalition to counter Iran’s influence, a person familiar with them said Thursday.

The letters closely track sentiments Mr. Trump has expressed publicly as he seeks to ratchet up pressure on Iran while at the same time scale back American involvement in a region that has consumed enormous resources and lives in the years since the Sept. 11, 2001, attacks.

“As we drive these ISIS killers from Syria, it is essential that the responsible nations of the Middle East step up their own contributions to prevent Iran from profiting off the success of our anti-ISIS effort,” Mr. Trump said last month at a news conference with President Emmanuel Macron of France, referring to the Islamic State.

“Very rich countries are in the Middle East,” Mr. Trump added. “They have to make major contributions. They have not been doing it as they should. A major topic that we discussed a little while ago: They have to step up tremendously — not a little bit, but tremendously — their financial effort.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.