مقالات پربیننده

خانم آناگومز نماینده پارلمان اروپا خواستار اخراج فرقه رجوی شد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت دوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی امروز باید گفت آنچه را که فردا گفتنش دیر است

قسمت دوم: گفت و شنود با فرشته هدایتی: افشاگریهای فرشته هدایتی در مورد فرقه رجوی

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

سیامک نادری مرگهای مشکوک فرقه رجوی را افشا میکند

کشتن و سربه نیست کردنهای فرقه رجوی

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

فعالیت های ما در تصویر

افشاگری مشاور عالی مریم رجوی در مورد فرقه رجوی

 

نتانیاهو: هزاران صفحه اطلاعات سری از برنامه هسته ای ایران به دست آورده ایم

بنیامین نتانیاهو می گوید ایران ده ها هزار فایل سری از برنامه هسته ای خود را در نزدیکی تهران مخفی کرده
نیامین نتانیاهو می گوید ایران ده ها هزار فایل سری از برنامه هسته ای خود را در نزدیکی تهران مخفی کرده

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در یک سخنرانی تلویزیونی ادعا کرد اسراییل به اطلاعاتی دست پیدا کرده که نشان می‌دهد ایران پس از امضای توافقنامه هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ همه اسناد مربوط را در یک مرکز محرمانه در حومه تهران (شورآباد) مخفی کرده است.

آقای نتانیاهو، با به نمایش گذاشتن تعداد زیادی پوشه و سی‌دی گفت اسرائیل در یک عملیات اطلاعاتی توانسته به ۵۵ هزار صفحه و ۵۵ هزار فایل دیجیتال از اطلاعات مربوط به برنامه هسته ای نظامی ایران در قالب ۱۸۳ سی دی دست پیدا کرده است.

او با نشان دادن تصاویری از آن چه به گفته او از اسناد هسته‌ای ایران به دست آمده، ایران را متهم کرد که برای سال‌ها به مجامع بین المللی درباره برنامه هسته ای خود دروغ گفته است.

آقای نتانیاهو گفت: “ایران درباره عدم برخورداری از برنامه نظامی هسته ای دروغ گفته است. یکصدهزار فایل محرمانه نشان می دهد آنها دروغ گفته اند. دوما، حتی پس از امضای توافق هسته ای، ایران دانش هسته ای نظامی خود را با هدف استفاده در آینده حفظ کرده است. سوما، ایران در سال ۲۰۱۵ که باید طبق توافق هسته ای اطلاعات کاملی را در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی می گذاشت، باز هم دروغ گفت. در پایان این که توافق هسته ای مبتنی بر دروغ است.”

جواد ظریف در واکنش به این سخنان، آن را تکرار اطلاعات قدیمی دانست که پیش تر به وسیله آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد بررسی قرار گرفته و آقای نتانیاهو را دروغگو خطاب کرد.

دولت آلمان هم از اسراییل خواسته است این اطلاعات را به سرعت در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی بگذارد.

سخنرانی آقای نتانیاهو پس از دیدار کابینه امنیتی اسرائیل در وزارت دفاع این کشور انجام شد.

آقای نتانیاهو در سخنانش ایران را متهم کرد که برای سال ها با به اجرا گذاشتن یک طرح محرمانه به نام “آماد” در پی تولید سلاح هسته ای بوده است.

آقای نتانیاهو گفت: “برای سال ها می دانستیم ایران یک برنامه هسته ای نظامی محرمانه دارد که نامش طرح آماد است. حال می توانیم ثابت کنیم که طرح آماد یک طرح جامع برای طراحی، تولید و آزمایش سلاح های هسته ای بود. همین طور می توانیم ثابت کنیم که ایران به طور محرمانه اطلاعات پروژه آماد را مخفی کرده است تا هرگاه قصد کرد سلاح هسته ای تولید کند، از آن استفاده کند.”

به گفته آقای نتانیاهو، اسناد به دست آمده نشان می دهد ایران در پی تولید و آزمایش ۵ کلاهک هسته ای با قدرتی برابر ۱۰ کیلوتن تی‏ان‏تی بوده است.

آقای نتانیاهو با به نمایش گذاشتن "اسناد به دست آمده از ایران،" مقام های ایرانی را به دروغگویی متهم کرد

آقای نتانیاهو با به نمایش گذاشتن “اسناد به دست آمده از ایران،” مقام های ایرانی را به دروغگویی متهم کرد

طرح آماد

آقای نتانیاهو در ادامه گفت طرح آماد پس از حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ متوقف شد ولی تلاش های ایران در این ارتباط ادامه داشته است.

ارزیابی اطلاعاتی آمریکا در سال ۲۰۰۷ از توقف برنامه هسته ای نظامی ایران در ۲۰۰۳ خبر داده بود.

این سخنزانی در حالی انجام شد که تا مهلت تعیین شده به وسیله دونالد ترامپ برای “اصلاح نقص های برجام” دوازده روز باقی مانده است و در روزهای گذشته متحدان اروپایی آمریکا از جمله بریتانیا، آلمان و فرانسه بر تلاش خود برای حفظ توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ با ایران افزوده‌اند.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در واکنش به سخنان آقای نتانیاهو گفت: “این وضعیت قابل قبولی نیست. آنها بی کار ننشسته اند. آنها موشک هایشان را پرتاب می کنند که گفته می شود صرفا برای نمایش در تلویزیون است. من این طور فکر نمی کنم. ”

او در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رییس جمهوری نیجریه صحبت می کرد.

به گفته آقای ترامپ، توافق هسته ای با ایران ۷ سال دیگر به پایان می رسد و آن وقت ایران می تواند به تلاش برای تولید سلاح اتمی ادامه دهد.

در عین حال، تصمیمش درباره آینده برجام را اعلام نکرد.

آقای ترامپ گفت: “درباره برجام تا دوازدهم مه (۲۲ اردیبهشت) تصمیم می‌گیرم. ولی به این معنی نیست که برای یک توافق واقعی مذاکره نمی‌کنم.”

به گفته جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، دونالد ترامپ هنوز درباره آینده حضور آمریکا در توافق هسته ای با ایران تصمیمی نگرفته است.

مقام‌های ایرانی گفته‌اند در صورت خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، این کشور هم از برجام خارج خواهد شد.

جواد ظریف، وزیر خارجه ایران پیش از سخنرانی آقای نتانیاهو در پیامی در توییتر او را “چوپان دروغگو” خواند.

آقای ظریف با منتشر کردن عکس آقای نتانیاهو در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که تصویر یک بمب در حال انفجار را به نشانه برنامه اتمی ایران در دست گرفته بود، نوشت: “پسری که از چوپان دروغگو بودن دست بر نمی‌دارد، دوباره دست به کار شده است. بدون این که از رسوایی کارتونی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد درس گرفته باشد.”

بنیامین نتانیاهو در تماس تلفنی با همتایانش در فرانسه، آلمان و روسیه درباره یافته های اطلاعاتی اسرائیل درباره فعالیت های هسته ای ایران اطلاع رسانی کرده است.

سخنگوی دولت آلمان گفته است این کشور به دقت اطلاعات ارائه شده به وسیله اسرائیل را بررسی خواهد کرد.

آقای نتانیاهو پیش از سخنرانی دوشنبه هم با رییس جمهوری و وزیر امور خارجه آمریکا رایزنی کرده بود.

بنا بر بیانیه‌ای که کاخ سفید یکشنبه منتشر کرد، آقای نتانیاهو در تماس تلفنی با دونالد ترامپ “درباره تهدیدها و چالش‌های خاورمیانه از جمله فعالیت‌های بی ثبات کننده ایران” گفت و گو کرده است.

آقای نتانیاهو همچنین یکشنبه با مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا که به اسراییل سفر کرده بود، درباره آینده توافق هسته‌ای صحبت کرد.

او پس از دیدار با وزیر امور خارجه جدید آمریکا گفت: “فکر می‌کنم بزرگ‌ترین تهدید برای جهان و کشورهای ما و همه کشورها، پیوند اسلام افراطی با سلاح‌های هسته‌ای است، بخصوص تلاش ایران برای به دست آوردن تسلیحات اتمی.”

سخنرانی آقای نتانیاهو پس از رایزنی با مقام های آمریکایی انجام شد
سخنرانی آقای نتانیاهو پس از رایزنی با مقام های آمریکایی انجام شد

حکومت ایران بارها تلاش برای تولید تسلیحات اتمی را رد کرده است.

همزمان، روسای جمهوری روسیه و فرانسه بر لزوم حفظ توافق هسته‌ای با ایران تاکید کرده‌اند.

بنابراعلام کاخ کرملین، ولادمیر پوتین و امانوئل مکرون امروز در یک تماس تلفنی خواهان اجرای کامل برجام شدند.

کاخ الیزه هم در بیانیه‌ا‌ی اعلام کرد روسای جمهوری فرانسه و روسیه بر حفظ دستاوردهای برجام مصمم هستند.

سران بریتانیا، فرانسه و آلمان هم یکشنبه در یک بیانیه‌ مشترک اعلام کردند توافق هسته‌ای فعلی با ایران بهترین راه جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای است اما در عین حال باید توافقی تکمیلی هم به بحث گذاشته شود.

سه کشور اروپایی طرف توافق هسته‌ای، ضمن پیشتیبانی از برجام تأکید کرده‌اند مواردی وجود دارد که در توافق هسته‌ای با ایران به آنها پرداخته نشده و لازم است درباره‌اش تصمیم‌گیری شود؛ از جمله برنامه موشکی و حضور نظامی ایران در منطقه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.