مقالات پربیننده

خانم آناگومز نماینده پارلمان اروپا خواستار اخراج فرقه رجوی شد

گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی۲ امروز باید گفت آنچه را که فردا گفتنش دیر است

افشاگریهای فرشته هدایتی در مورد فرقه رجوی

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

افشاگریهای همخوابگیهای مسعود رجوی با زنان مجاهد

افشاگریهای همخوابگیهای مسعود رجوی با زنان مجاهد

آخرین پست ها

سیامک نادری مرگهای مشکوک فرقه رجوی را افشا میکند

کشتن و سربه نیست کردنهای فرقه رجوی

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

فعالیت های ما در تصویر

سخنرانی آقای داود باقروند ارشد در پارلمان اروپا

 

موسسه هنری جکسون بریتانیا: عربستان ‘سردمدار ترویج افراطی‌گرایی

آیا تحت کنترل گرفتن دوباره سازمان مجاهیدین توسط عربستان بی دلیل است? یا دنباله همان سیاستی که تمامی جهان را وادار کرده که انگشت اتهام و اخطارها را به عربستان سمت دهند میباشد. 
دن جرویس, از نمایندگان حزب کارگر در پارلمان بریتانیا که یکی از حامیان نتایج این گزارش جدید است گفته ارتباط میان عربستان سعودی و حمایت مالی از افراطیگرایی "بسیار نگرانکننده" است. وی از دولت خواسته که محتوای گزارش دولت درباره حمایت خارجی از چنین انجمنهایی را منتشر کند
جرمی کوربن, رهبر حزب کارگر بریتانیا پیشتر خواستار تعلیق تحویل تسلیحات نظامی به عربستان به علت "نقض حقوق بشر و عملیات نظامی این کشور در یمن" شده بود.

2AQ8FWr1I6KyUyboD0Fig

Rajavi_Faisal_1

 

نتایج یک تحقیق جدید نشان میدهد که عربستان سعودی اصلیترین مروج اسلامگرایی افراطی در بریتانیا است.

موسسه هنری جکسون میگوید که تحقیقاتش از ارتباط آشکار و مستقیم میان برخی اشخاص و بنیادهای مستقر در عربستان با نفرتپراکنی و گروههای جهادی مروج خشونت در بریتانیا خبر میدهد.

این موسسه برخی شهروندان و بنیادهای خیریه در عربستان سعودی را متهم کرده است که “نوعی وهابیت غیرلیبرال و تبعیض آمیز” را به خارج صادر میکنند.

اندیشکدههای فعال در تحقیقات پیرامون روابط خارجی بریتانیا از دولت این کشور خواستهاند تحقیق و تفحصی علنی از نقش عربستان سعودی و دیگر کشورهای حاشیه خلیجفارس در حمایت از عقاید دینی افراطی انجام دهد.

سفارت عربستان در لندن نتایج و روش این تحقیق را “نادرست” خوانده است.

همزمان دولت بریتانیا تحت فشار قرار گرفته تا نتایج گزارشی را که پیشتر درباره گروههای اسلامگرای افراطی این کشور تهیه شده بود منتشر کند.

گزارش مفصلی که در سال 2015 به دستور نخست وزیر وقت, دیوید کامرون درباره سازمانهای جهادی بریتانیا تهیه شده بود هنوز اجازه انتشار عمومی پیدا نکرده است.

منتقدان میگویند محتوای چنین تحقیقاتی احتمالا برای دولت بریتانیا که روابط نزدیک اقتصادی و نظامی با کشورهای حوزه خلیجفارس, به ویژه عربستان دارد, دردسرساز خواهد شد.

گزارش موسسه هنری جکسون که بر تعدادی از کشورهای حوزه خلیج فارس, از جمله ایران, متمرکز شده است حاوی اطلاعاتی درباره کمکهای مالی این کشورها به آن دسته از مساجد و موسسات آموزشی اسلامی مرتبط با تبلیغ و اشاعه افراطیگرایی است.

بنابر این گزارش, در راس حامیان مالی چنین مراکزی, اشخاص و نهادهایی در عربستان سعودی قرار دارند که “به شدت سرگرم اشاعه ایدئولوژی وهابی” هستند.

سفارت عربستان در لندن با صدور اطلاعیهای گفته هر ادعایی مبنی بر ارتباط عربستان با افراطیگرایی که “تنها بر اساس بررسی سوابق تعداد معدودی از شهروندان” بنا شده باشد “بیاساس و فاقد شواهد معتبر” است.

در این بیانیه سفارت عربستان توجه منتقدان را به این موضوع جلب کرده که این کشور خود به کرات هدف حملات القاعده و داعش قرار گرفته است. این بیانیه میافزاید “ما نه اکنون و نه هیچوقت چنین افکار و اعمالی را که مروج خشونت است پشتیبانی نخواهیم کرد و تا نابودی کامل این شیاطین و تشکیلات آنها از پای نخواهیم نشست.”

فرانک گاردنر, گزارشگر امنیتی بیبیسی میگوید نتایج این تحقیق در زمان بسیار حساسی منتشر شده است; درست در ایامی که عربستان, امارات, بحرین و مصر انگشت اتهام را به سوی قطر گرفتهاند و این کشور را “حامی تروریسم” خواندهاند. به گفته این کشورها, برخی بنیادهای خیریه و شهروندان قطری کمکهای مالی در اختیار گروههای تندرو قرار میدهند و از دولت قطر خواسته است با آنها مقابله کند.

در همین حال, قرار است وزرای خارجه کشورهای عربی روز چهارشنبه (پنجم ژوییه – 14 تیر) در قاهره, پایتخت مصر, گرد هم آیند تا در مورد بحران قطر گفتگو کنند.

دن جرویس, از نمایندگان حزب کارگر در پارلمان بریتانیا که یکی از حامیان نتایج این گزارش جدید است گفته ارتباط میان عربستان سعودی و حمایت مالی از افراطیگرایی “بسیار نگرانکننده” است. وی از دولت خواسته که محتوای گزارش دولت درباره حمایت خارجی از چنین انجمنهایی را منتشر کند.

ترزا می, نخست وزیر, که دو ماه پیش به عربستان سفر کرده بود در همان زمان گفته بود روابط سیاسی و اقتصادی لندن با ریاض برای کشورش بسیار ضروری و حیاتی است.

جرمی کوربن, رهبر حزب کارگر بریتانیا پیشتر خواستار تعلیق تحویل تسلیحات نظامی به عربستان به علت “نقض حقوق بشر و عملیات نظامی این کشور در یمن” شده بود.

[Abstandshalterhöhe = “20px”]

روزنامه دیلی تلگراف امروز نوشت:

Der Telegraph
Untersuchung in “Saudi-Arabiens Finanzierung des islamistischen Extremismus in Großbritannien”
به اشتراک بگذارید
Facebooktwitter

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.