مقالات پربیننده

خانم آناگومز نماینده پارلمان اروپا خواستار اخراج فرقه رجوی شد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت دوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی امروز باید گفت آنچه را که فردا گفتنش دیر است

قسمت دوم: گفت و شنود با فرشته هدایتی: افشاگریهای فرشته هدایتی در مورد فرقه رجوی

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

سیامک نادری مرگهای مشکوک فرقه رجوی را افشا میکند

کشتن و سربه نیست کردنهای فرقه رجوی

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

فعالیت های ما در تصویر

سخنرانی آقای داود باقروند ارشد در پارلمان اروپا

 

خانم رجوی شما کی؟ گروه جدايی‌طلب «اتا» از قربانیان خود طلب بخشش کرد

آیا در تفکر خلیفه گری داعش و فرقه رجوی چنین بازگشتی به انسانیت قابل تصور است؟

گروه جدايی‌طلب «اتا» از قربانیان خود طلب بخشش کرد 

 

بیش از ۸۰۰ نفر قربانی چندین دهه مبارزه مسلحانه سازمان زیرزمینی اتا بودند. اکنون پس از ۵۰ سال این گروه مسلح باسکی می‌خواهد انحلال خود را اعلام کند و از قربانیان طلب بخشش کرده است.

ETA Waffen Abgabe (Getty Images/AFP/I. Gaizka)

گروه تروریستی و جدايي‌طلب اتا در بیانیه‌ای که روز جمعه (۳۱ فروردین / ۲۰ آوریل) منتشر کرد، به خاطر اقدامات خود طلب بخشش کرده است. در این بیانیه آمده که اتا مسئولیت مستقیم درد و رنجی را که به جامعه باسک وارد کرده بر عهده می‌گیرد و صادقانه از قربانیان طلب بخشش می‌کند.

این بیانیه روز جمعه در دو روزنامه محلی منطقه باسک منتشر شد و روزنامه‌های دیگر اسپاینا از آن نقل قول کردند. طلب بخشش گروه اتا بخصوص از قربانیانی است که با منازعه بر سر منطقه باسک ارتباطی نداشتند.

در این بیانیه از جمله آمده است: «ما از همه این افراد و خانواده‌های‌شان پوزش می‌طلبیم. البته این کلمات آنچه روی داده را از بین نمی‌برد و نمی‌تواند از درد و رنج مردم بکاهد.»

دولت اسپانیا به این اقدام گروه اتا واکنش سردی نشان داد. این دولت اگر چه از پوزش‌خواهی اتا از قربانیان استقبال کرد، اما آن را نتیجه اقتدار حکومت قانون خواند که با “سلاح دموکراسی” به مقابله با این سازمان تروریستی رفت.

مریم رجوی با پرچم حسینیRajavi

 

 

 

 

یکی از اتحادیه‌های قربانیان جنگ داخلی جدایی‌طلبانه از گروه اتا انتقاد کرد و نوشت که این سازمان اقدامات تروریستی خود را در این بیانیه توجیه کرده است.

اتا چندروز پیش اعلام کرد که این سازمان در روزهای آغازین ماه مه منحل خواهد شد. گفته می‌شود این سازمان در حال حاضر حدود چند ده نفر عضو دارد.

 

گروه تروریستی اتا سال‌ها مبارزه مسلحانه می‌کرد. هدف این گروه جداسازی منطقه باسک از اسپانیا و فرانسه و تاسیس کشوری مستقل در تمام مناطق باسک از جمله استان نابارا در اسپانیا بود. در جریان مبارزات این گروه برای استقلال طی ۵۰ سال بیش از ۸۰۰ نفر کشته شدند.

جدایی‌طلبان باسک سلاح‌های خود را زمین گذاشتند

پس از ۵ دهه مبارزه مسلحانه، گروه زیرزمینی «اتا» از پایان کامل فعالیت‌های ‌مسلحانه خود خبر داد. این گروه برای استقلال منطقه باسک در بخشی از خاک اسپانیا و فرانسه مبارزه می‌کرد. دولت اسپانیا از تصمیم اتا استقبال کرده است.

default

گروه «اتا» که از سوی اسپانیا، اتحادیه اروپا و آمریکا گروهی تروریستی شناخته می‌شود به تمامی فعالیت‌های مسلحانه خود پایان داد. جدایی‌طلبان گروه اتا در بیانیه‌‌ای که در روزنامه باسکی “گارا” منتشر شده است، اعلام کردند: «اتا تصمیم گرفته به فعالیت‌های مسلحانه خود برای همیشه پایان دهد.»

جدایی‌طلبان اتا از ۵۰ سال پیش برای استقلال منطقه باسک که در خاک اسپانیا و بخشی از مناطق مرزی این کشور با فرانسه قرار دارد، مبارزه می‌کردند. این گروه اکنون از اعضای خود در اسپانیا و فرانسه خواسته است «گفتگوی مستقیم را با هدف یافتن چار‌ه‌ای برای مشکلات، آغاز کنند.»

“پیروزی دمکراسی و منطق”

نخست‌وزیر اسپانیا خوزه لوئیز رودریگرز زاپاترو از تصمیم جدایی‌طلبان باسک برای توقف کامل فعالیت‌های مسلحانه گروه اتا استقبال کرده و این تصمیم را «پیروزی دمکراسی، حق و منطق» دانست که با زحمات سیستم قضایی، دستگاه اطلاعات و شمار کثیری از کارمندان دولت اسپانیا به دست آمده است.

همزمان ماریو روجی رهبر اپوزیسیون اسپانیا نیز بیانیه جدایی‌طلبان گروه اتا را «گامی بسیار مهم» توصیف کرد و خواستار انحلال بدون بازگشت گروه اتا شد.

نمایندگان اتا و دولت اسپانیا در کنفرانس سن ‌سباستین با حضور چهره‌های بین‌المللی به توافق رسیده بودندنمایندگان اتا و دولت اسپانیا در کنفرانس سن ‌سباستین با حضور چهره‌های بین‌المللی به توافق رسیده بودند

اعضای گروه اتا ۴ روز پیش از انتشار بیانیه خود، در کنفرانسی با حضور سیاستمداران اسپانیایی شرکت کرده بودند.

در کنفرانس سن سباستین که دوشنبه (۲۵ مهر/ ۱۷ اکتبر) برگزار شد، دو طرف با حضور کوفی عنان، دبیرکل پیشین سازمان ملل متحد، برتی آهرن، نخست‌وزیر پشیین ایرلند و جری آدامز، رئیس “شین فین” (شاخه سیاسی ارتش سابق جمهوریخواه ایرلند) در مورد مشکلات موجود گفتگو کردند.

جری آدامز پس از این کنفرانس ابراز امیدواری کرده بود که جدایی طالبان باسک نیز مانند ایرلند شمالی موفق شوند با دولت مرکزی کشورشان به توافق رسند.

تضعیف اتا پس از دستگیری رهبر شاخه نظامی این گروه

به نقل از دولت اسپانیا در نبرد‌های مسلحانه جدایی طلبان باسک، تا کنون ۸۲۹ نفر کشته شدند. حتی پادشاه اسپانیا نیز یک بار در سال ۱۹۹۷ هدف یک ترور نافرجام از سوی گروه اتا قرار گرفت.

گروه اتا ژوئن ۲۰۱۰ (چهارده ماه پیش) پس از دستگیری شماری از رهبران خود، برای دومین بار اعلام آتش‌بس کرده بود. این آتش‌بس اما از سوی دولت اسپانیا ناکافی دانسته و رد شد.

دولت اسپانیا که آغاز سال ۲۰۱۰ میلادی موفق شده بود “ایبون گوگیس‌کوچئا”، رهبر شاخه نظامی گروه اتا را دستگیر کند اعلام کرد که به تعقیب اعضای این گروه ادامه می‌دهد. رهبر شاخه نظامی گروه اتا به همراه دو تن دیگر از اعضای این گروه در شمال غربی فرانسه دستگیر شد.

وی یکی از بلندپایه‌ترین اعضای گروه اتا، از طراحان ترور ناکام پادشاه اسپانیا و فرمانده مسئول بمب‌گذاریهای تابستان سال ۲۰۰۹ در جزیره توریستی مایورکار اسپانیا به شمار می‌رفت. در جریان این بمب‌گذاریها دو پلیس اسپانیایی کشته شدند.

تصمیم قطعی اتا پس از رد اعلام آتش‌بس‌های مکرر

وزیر کشور اسپانیا چهارده ماه پیش اعلام کرده بود: «به اتا نمی‌توان اطمینان کرد و این گروه باید مبارزات خشونت‌آمیز را برای همیشه و بدون هیچ قید و شرطی کنار بگذارد.»

گروه اتا تا آن زمان دو بار آتش بس اعلام کرده ولی هر بار پس از مدتی حملات خشونت‌آمیز را از سر گرفته بود. جدایی طلبان اتا اکنون اعلام کردند برای همیشه اسلحه‌های خود را زمین گذاشته و خواستار گفت‌وگو با دولتمردان اسپانیا و فرانسه هستند.

در همین زمینه:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.