مقالات پربیننده

خانم آناگومز نماینده پارلمان اروپا خواستار اخراج فرقه رجوی شد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت دوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی امروز باید گفت آنچه را که فردا گفتنش دیر است

قسمت دوم: گفت و شنود با فرشته هدایتی: افشاگریهای فرشته هدایتی در مورد فرقه رجوی

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

سیامک نادری مرگهای مشکوک فرقه رجوی را افشا میکند

کشتن و سربه نیست کردنهای فرقه رجوی

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

فعالیت های ما در تصویر

افشاگری به کشتن دادن حسن جزایری از دانشجویان هوادار رجوی

 

جهان باید نگران انتخاب جان بولتن باشد- نیویورک تایمز ‏

ترجمه مقاله نیویورک تایمز 23/3/2018

انتخاب بولتن به عنوان مشاور امنیت ملی برای بسیاری در چهارگوشه جهان بعنوان چرخش به راست بی حد و مرز مورد ارزیابی قرار گرفته و تلاش میکنند بفهمند که معنی آن چه خواهد بود. بولتن مردی باهوش و با عقایدی عمیقا محافظه کار، ناسیونالیست و مهاجم در زمینه سیاست خارجی آمریکاست. بسیاری معتقدند که بولتن ممکن است بتواند مقداری ثبات و قابلیت پیش بینی به سیاستهای آمریکا با خود بیاورد. هرچند بسیاری نیز نگران سیاست ها و دیدگاههای “باز”ی او نسبت به ایران و کره شمالی هستند که میتواند ترامپ را به انتخاب راه حلهای نظامی در مقابل مشکلات دیپلماتیک رهنمون شود. بعضی ها نیز نگران جان بولتنی هستند که حتی زمانیکه یک دیپلمات ارشد در وزارت خارجه و یا سازمان ملل بود بعنوان یک وصله ناجور عمل میکرد، و بنابراین آیا میتواند خودش را با کاری با فشارهای بسیار بیشتر و زمانیکه کمتر آنتنی و شنیده شده و بیشتر یک میانجی در میان نقطه نظرات سیاسی مختلف منطبق کند؟

سوال بدون پاسخ دیگر این خواهد بود که آیا میتواند خودش و رابطه اش را با ترامپ ی که وقتی نظراتش مورد مخالفت قرارمیگیرد و یا محدود میشود  بطور خاص اطلاعیه های علنی و تمایلات او محدود میگردد بسیار زود ناراحت و خسته میشود، تنظیم کند؟

نقطه نظرات بولتن مشهور هستند، و عمدتا با نظرات ترامپ در یک راستا قرار دارند. از جمله:

  • قرارداد اتمی ایران ایرادات زیادی دارد و باید دور ریخته شود،
  • کره شمالی باید خلع سلاح اتمی شود و یا با عمل نظامی روبرو گردد.
  • سازمان ملل و عمده موسسات بین اللملی برای واشنگتن بی فایده هستند.

در این زمینه ژوزف یانینگ یک تحلیلگر آلمانی میگوید: بولتن حمایت قابل توجه و مهمات فکری برای ترامپ به ارمغان خواهد آورد. وی همچنین یکی از حامیان مستحکم ناتو و منتقد پوتین و روسیه در مقایسه با ترامپ است. این امر میتواند ترامپ را در این ایده که گفته میشود در مقابل روسیه ضعیف عمل میکند حفاظت کند.

بولتن بی رحم، باهوش و موثر است، این نظر فرانسیس هایزبرگ از مرکز مطالعات استراتژیک یک تحلیلگر نظامی فرانسوی که با بولتن در زمان جورج بوش کار کرده است میباشد. او میگوید، “ولی بولتن یک نئومحافظه کار نیست و هیچ علاقه ای به ارتقاء دمکراسی ندارد. او مردی ترامپ گراست: یعنی “متحد بی متحد، چندجانبگی بی چندجانبگی”.

استفان بوش از مجله چپ میانه “نیواستیتسمن” انگلیس معتقد است که: بولتن مردی است که دیگر نئومحافظه کاران را وادار میکند که به او بگویند پیرمرد “کمی یواشتر”.

نایجل شاینوالد سفیر انگلیس در واشنگتن و در اتحادیه اروپا که با جان بولتن در زمینه ایران و کنترل تسلحیات کار کرده است نظر نگران کننده ای دارد. او میگوید: “بولتن تلاش کرد که سیاست بوش را تا میتوانست به افراط بکشاند، عطف به اینکه آمریکا و انگلیس منافع بسیاری داشتند که در خطر بود، عملا او گوشش نسبت به این که آمریکا متحدانی دارد کاملا کر بود و نسبت به  انگلیس و هرکاری که ما کردیم بسیار ایراد میگرفت بطور خاص در مورد ایران.

عروج بولتن بمعنی تنش در میان متحدین آمریکا چه در اروپا و چه در آسیا خواهد بود. ابتدا برسر قرارداد اتمی با ایران و سپس در مورد ظرفیت اتمی کره شمالی.

بحران احتمالی که پیش خواهد آمد نگرانی مقدم برای ایران است، چون بولتن و وزیر خارجه جدید مایک پومپیو، با نظر ترامپ که قرارداد 2015 آمریکا و متحدین شورای امنیت که با ایران بسته اند باید دوباره مورد مذاکره قرار گیرد با باطل خواهد شد، هم عقیده هستند. با رفتن رکس تیلرسون و ژنرال مک مستر، وزیر دفاع جیم ماتیس تک صدایی بیش نخواهد بود که بگوید قرارداد هرچند ایراداتی دارد ولی بهتر از هر آلترناتیو دیگر است.

مخالفت بولتن با مذاکره با ایران سابقه طولانی دارد، و به زمانی برمیگردد که مذاکرات اروپائیان با تهران در زمانیکه ایران سانترفیوژهای بسیار کمتری داشت را به انحراف و بن بست کشاند.

هاینزبرگ در ادامه میگوید: “بولتن آشکارا میخواست که این مذاکرات با شکست مواجه شود. درصورتیکه اگر ما میتوانستیم همان دهسال قبل وارد مذاکره با ایران شویم دقیقا همان قرار دادی که امروزه ترامپ و بولتن میخواهند را بدست میآوردیم.”

اگر ترامپ در ماه می آینده همانگونه که بسیار محتمل بنظر میرسد از قرارداد اتمی با ایران خارج شده و تحریمهای جدیدی را به ایران اعمال کنند، دیگر امضا کنندگان قرارداد بطور خاص اروپائیان انتخاب سختی خواهند داشت. آنها میتوانند قرارداد را حفظ و و آمریکا را نفی کنند. یا اینکه آنها تقصیر را به گردن ترامپ انداخته تلاش کنند که ایران را جهت ورود به مذاکرات جدید متقاعد کنند و تهدید کنند که اگر ایران ایران بخواهد غنی سازی را تا رساندن به حد نظامی شروع کند آنها نیز تحریمهای خودشان را اعمال خواهند کرد.

واکنش اسرائیل به انتخاب بولتن از جانب وزیر آموزش و پرورش آن با استقبال روبرو شد، آقای نفتالی بنت بولتن را “یک متخصص امنیتی خارق العاده با تجارب دیپلماتیک و دوست بی باک اسرائیل توصیف نمود، در صورتیکه ایران در واکنشی مخالف بولتن را حامی تروریستها که در حال حاضر در یک پست عالی در کابینه توتالیتر ترامپ قرار گرفته است خواند.

انتخاب جان بولتن برای آسیا عملی تحریک آمیز و نگران کننده است. جائیکه متحدین آمریکا نسبت به گسترش یک بحران اتمی که بنظر غیر قابل اجتناب میآید نگران هستند.  ترامپ و بولتن و پمپیو هرسه معتقدند کره شمالی یا باید خلع سلاح اتمی شود و یا با جنگ بازدارنده مواجه شود.

تانگ ژآو یک متخصص امور سیاسی از مرکز سیاست جهانی پکن میگوید: “مردم تلاش میکنند نگران و هراسناک بنظر نرسند، ولی همه عمیقا نگران هستند.”

وی اشاره میکند که انتصاب بولتن همراه بوده است با اعمال مالیاتهای گمرکی و بازنگری در وضعیت اتمی و اقدامات دیگر که علائم نگران کننده وخیم در مناسبات واشنگتن با چین با رویکرد یک رقیب استراتژیک با آن است.

در همین رابطه شی ینهونگ پروفسور روابط بین اللملی در دانشگاه رنمین پکن معتقد است که انتخاب غافلگیرانه بولتن لحن دشمنانه ای که در دولت آمریکا وجود دارد را تغییر نخواهد داد. “تقریبا همه اعضای کابینه ترامپ مواضع تندی نسبت به چین اتخاذ میکنند، و بولتن یک استتثنا نخواهد بود.”

لی بیانگ چول عضو ارشد موسسه صلح و همکاری در سئول، میگوید که کره جنوبی باید مشکلاتش در رابطه با جان بولتن را مدیریت کند، مشکلی که موضوع یک انتخاب بد است.

جان بولتن کره جنوبی را بخاطر تلاشش ایفای اجرای نقش برقرارکننده صلح با کره شمالی مورد تمسخر قرار داده و گفته بود که کره جنوبی آلت دست کره شمالی است.  آقای لی میگوید ما منتظریم ببینیم که وقتی جان بولتن دهانش را باز میکند به کره شمالی حمله میکند و به آنها بهانه کافی برای خروج از مذاکرات را میدهد؟ که ترامپ و بولتن نیز از آنطرف شعارهای “حملات بازدارنده” داده و باعث افزایش تنش در شبه جزیره کره  خواهند شد یا خیر.

بسیاری میگویند که بولتن حرفهایش را کنترل خواهد کرد. ولی چین نگران دراختیار داشتن گوش ترامپ توسط جان بولتن است.  او یک سخت سر است آنهم نه فقط در قبال چین بلکه نسبت به همه جهان، کره شمالی، ایران، اتحادیه اروپا و سازمان ملل و هرکجا که نگاه میکنید. او نقطه نظرات جهانی دولت ترامپ را نمایندگی میکند، مانند، “آمریکا اول” و یکجانبه گرایی بیش از چند جانبه گرایی. من فکر میکنم جهان باید نگران باشد نه فقط آسیا.

جنبش نه به تروریسم و فرقه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.