مقالات پربیننده

فرقه ها در میان ما

دانش علمی شناخت و تمیزدادن فرقه از تشکل سیاسی

بدون شناخت علمی از فرقه های خطرناک تحلیل عملکردهای فرقه رجوی و اثرات بشدت مخرب آن بر اعضا و جداشدگان و خلاص شدن از فشارهای شکنجه گونه روانی مغزشویی های چندین دهساله غیرممکن است

خانم آناگومز نماینده پارلمان اروپا خواستار اخراج فرقه رجوی شد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت دوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی امروز باید گفت آنچه را که فردا گفتنش دیر است

قسمت دوم: گفت و شنود با فرشته هدایتی: افشاگریهای فرشته هدایتی در مورد فرقه رجوی

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

سیامک نادری مرگهای مشکوک فرقه رجوی را افشا میکند

کشتن و سربه نیست کردنهای فرقه رجوی

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

فعالیت های ما در تصویر

سخنرانی آقای داود باقروند ارشد در پارلمان اروپا

 

بازگشت نام محمد مصدق به خیابان‌های تهران

با مصوبه شورای شهر تهران، نام محمد مصدق، نخست‌وزیر ملی گرای ایران، به خیابان های پایتخت بازگشته است.

در جریان جلسه علنی امروز شورای شهر تهران، نمایندگان نام خیابان نفت در حوالی خیابان میرداماد را به محمد مصدق تغییر دادند.

از مجموع ۱۹ نماینده حاضر هر ۱۹ نفر به این طرح رای مثبت دادند.

پیش از این اعلام شده بود که یکی از کمیسیون های شورای شهر پیشنهاد تغییر نام خیابان کارگر شمالی به محمد مصدق را تصویب کرده و موضوع آماده رای‌گیری در صحن علنی شورا است. اما در جریان جلسه امروز خیابان دیگری در تهران به نام محمد مصدق تغییر کرد.

نامگذاری معبری در تهران برای یادبود محمد مصدق معمار ملی شدن صنعت نفت ایران که در جریان یک کودتایی بریتانیایی- آمریکایی در ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ برکنار شد، همواره از موضوعات بحث برانگیز در سال های پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ بوده است.

در ماه های اول انقلاب مدتی خیابان پهلوی تهران، محمد مصدق خوانده می شد اما سرانجام این خیابان به صورت رسمی به ولیعصر تغییر نام داد.

یکی از علل خودداری از نامگذاری معبری در تهران به نام آقای مصدق، ابراز ناخرسندی رهبران نظام جمهوری اسلامی ایران با دست کم بخشی از مواضع و کارنامه سیاسی او بوده است.

در یکی از اظهار نظرها آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، ۴ سال پیش در سخنرانی عمومی‌اش گفته بود که محمد مصدق “به آمریکایی ها اعتماد کرد” و “کتکش را هم خورد”.

تغییر نام خیابان هایی که اسامی شناخته شده ای دارند، در مواردی انتقادهایی را در پی داشته است. از جمله این انتقادات به تغییر نام بزرگراه نیایش تهران بود که پس از درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی به نام او تغییر کرد.

 

مراسم بزرگداشت مصدق در پایتخت آمریکا

دانشگاهی در آمریکا تصمیم گرفته تالاری را به نام محمد مصدق، نخست وزیر سابق ایران نامگذاری کند. این دانشگاه دولتی در شیکاگو، پیش تر هم به کمک ایرانیان مقیم آمریکا و اروپا نخستین بنیاد دانشگاهی به نام دکتر مصدق را در جهان تاسیس کرده بود. به همین مناسبت و همزمان با شصت و یکمین سالگرد سخنرانی محمد مصدق در باشگاه خبرنگاران واشنگتن، روز گذشته مراسم بزرگداشتی هم در پایتخت آمریکا برگزار شد.

 

درخواست رفع ‘محدودیت به جامانده از دوران احمدی‌نژاد’ برای ورود به آرامگاه مصدق

شماری از فعالان ملی مذهبی با انتشار نامه سرگشاده خواستار پایان محدودیت بازدید از آرامگاه محمد مصدق، نخست وزیر دوره ملی شدن صنعت نفت، شده اند.

بر اساس این نامه، محدودیت ورود به آرامگاه آقای مصدق از زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد برقرار شده اما با روی کار آمدن دولت حسن روحانی هم این محدودیت همچنان ادامه دارد.

امضاکننده نامه گفته اند “متاسفانه با روی کار آمدن دولت نهم و دهم” از گردهمایی در مزار آقای مصدق ممانعت شد و “علیرغم درخواست های مکرر از مراجع قانونی هیچگونه پاسخی دریافت” نشد.

نویسندگان نامه می گویند در سال جاری هم دو نامه برای رفع این محدودیت به مراجع قانونی نوشته اند اما “متاسفانه روش دولت نهم و دهم بر خلاف انتظار” ادامه یافته است.

محمود مصدق، فریدون سحابی، خسرو سیف و علی اکبر معین فر از جمله امضا کنندگان نامه هستند.

آقای مصدق در ۱۴ اسفند ۱۳۴۵ درگذشت و در یکی از اتاق های خانه اش در احمدآباد (در شهر ساوجبلاغ از استان البرز) به خاک سپرده شد.

پیش از برقراری محدودیت ها در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، هیات متولیان قلعه احمدآباد، برای سالگرد درگذشت محمد مصدق و ۲۹ اردیبهشت که سالروز تولد اوست، برنامه هایی با اطلاع مقام های دولتی تدارک می دیدند.

نخستین مراسم بزرگداشت محمد مصدق پس از انقلاب، در ۱۴ اسفند سال ۱۳۵۷ با حضور جمعیت زیاد و سخنرانی آیت الله محمود طالقانی در احمد آباد برگزار شد اما پس از آنکه آیت الله خمینی، رهبر انقلاب ایران در اوایل سال ۱۳۶۰ اعضای گروه جبهه ملی که محمد مصدق چهره شاخص آن محسوب می شود را “مرتد” اعلام کرد، موج حمله به آقای مصدق از تریبون ها ی رسمی آغاز شد و حتی تا به آنجا پیش رفت که نام خیابان مصدق هم در تهران تغییر کرد.

در دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد که بحران بر سر برنامه اتمی ایران شدت گرفت، در موارد متعددی مقام های حکومتی برنامه اتمی ایران را با نهضت ملی شدن صنعت نفت به رهبری آقای مصدق مقایسه کردند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.