مقالات پربیننده

خانم آناگومز نماینده پارلمان اروپا خواستار اخراج فرقه رجوی شد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت دوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی امروز باید گفت آنچه را که فردا گفتنش دیر است

قسمت دوم: گفت و شنود با فرشته هدایتی: افشاگریهای فرشته هدایتی در مورد فرقه رجوی

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

سیامک نادری مرگهای مشکوک فرقه رجوی را افشا میکند

کشتن و سربه نیست کردنهای فرقه رجوی

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

فعالیت های ما در تصویر

افشاگری به کشتن دادن حسن جزایری از دانشجویان هوادار رجوی

 

پلیس تهران ۹۰ دلال ارز را بازداشت و ۱۰ صرافی را مهروموم کرد

سرتیپ حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران از بازداشت ۹۰ دلال ارز و مهروموم ۱۰ صرافی خبر داده و گفته که به ۱۶ صرافی دیگر هم در پایتخت ایران اخطار داده شده است. گزارش شده که قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد تهران امروز بین ۶۰ تا ۷۰ تومان کاهش یافته است.

خبرگزاری صداوسیما هم از مسدود شدن ۷۵۵ حساب بانکی متعلق به دلالان ارز مسدود شده که “گردش مالی آنها ۲۰ هزار میلیارد تومان بوده است”.

هیئت دولت ایران امروز به ریاست حسن روحانی، رئیس جمهور جلسه داشته و در مورد مهار بازار ارز تصمیم‌هایی گرفته‌اند که قرار است بزودی اعلام شود.

رئیس پلیس تهران گفته که مأموران صبح امروز همراه کارشناسان بانک مرکزی وارد بازار شده‌اند و «مجوز صرافان و خریداران و فروشندگان ارز» را بررسی کرده‌اند.

تصاویر منتشر شده از عملیات پلیس نشان می‌دهد که مأموران تعدادی از فروشندگان ارز را در خیابان‌ منوچهری، پاساژ افشار و سبزه میدان در مرکز تهران بازداشت کرده‌اند.

 

امیر پایور، گزارشگر اقتصادی بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید این عملیات مانند روش‌هایی است که در زمان بحران قیمت ارز در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد آزموده شد: «دستگیری دلالان و انداختن تقصیر بر سر “جمشید بسم‌الله‌ها” اگر در دوره آقای احمدی‌نژاد پاسخ داد، این بار هم جواب می‌دهد.»

مقامات دولت و بانک مرکزی ایران می‌گویند که افزایش قیمت ارزهای خارجی «دلایل اقتصادی» ندارد، اما در توضیح دلایل آن، عمدتا به عوامل روانی ارجاع می‌دهند.

عده‌ای از کارشناسان و ناظران اقتصادی «پول‌های سرگردان» در بازار ایران را از جمله عوامل بحران قیمت ارز می‌دانند و معتقدند که چون دارندگان سرمایه امکان سرمایه‌گذاری امن و قابل اعتماد در اقتصاد ایران پیدا نمی‌کنند، پول خود را صرف خرید ارز خارجی و طلا می‌کنند و از طریق افزایش تقاضا، به افزایش شدید قیمت این کالاها دامن می‌زنند.

از طرف دیگر از آنجا که بانک‌های بین‌المللی تحت فشار دولت آمریکا حاضر به همکاری عادی با دولت و بانک مرکزی ایران نیستند، دولت امکان انتقال ارز ناشی از فروش نفت خود به داخل ایران را ندارد و توانایی‌اش در کنترل بازار از طریق افزایش عرضه محدود است.

از طرف دیگر عده‌ای از منتقدان حسن روحانی، رئیس جمهور، دولت او را متهم می‌کنند که عمدا اجازه افزایش قیمت ارز خارجی را داده است تا از طریق فروش ارز محدودی که در اختیار دارد، درآمدهای ریالی خود را افزایش دهد و کسربودجه آخر سال خود را بپوشاند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.