خانم آناگومز نماینده پارلمان اروپا خواستار اخراج فرقه رجوی شد

سیامک نادری مرگهای مشکوک فرقه رجوی را افشا میکند

کشتن و سربه نیست کردنهای فرقه رجوی

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

شهادتهای هولناک از ماهیت فرقه رجوی توسط علامه الحسینی مشاور مریم رجوی

شهادتهایی عینی از تشکیلات فرقۀ رجوی توسط علامه الحسینی مشاور مریم رجوی

فعالیت های ما در تصویر

مقالات پربیننده

افشای پولشویی های فرقه رجوی

 

مجازات اعدام هزاران نفر از محکومان مواد مخدر در ایران تخفیف می‌یابد

رئیس قوۀ قضائیه ایران، صادق آملی لاریجانی، مصوبۀ مجلس شورای اسلامی ایران را دربارۀ قاچاق مواد مخدر به دستگاه قضایی تحت نظارت خود ابلاغ کرد. خبرگزاری فرانسه با انتشار این خبر به نقل از روزنامۀ دولتی “ایران” نوشت که به موجب این مصوبه هزاران نفر که به دلیل قاچاق مواد مخدر به اعدام محکوم شده اند، از خطر مرگ نجات می یابند.

در پی ابلاغ مصوبۀ مجلس شورای اسلامی کلیه قضات کشور باید از اجرای مجازات اعدام در قبال محکومان خودداری ورزند و از نو پروندۀ آنان را مورد بررسی قرار بدهند. روزنامۀ “ایران” نوشته است که به این ترتیب پرونده های پنج هزار تن از زندانیانی که به دلیل قاچاق مواد مخدر به اعدام محکوم شده اند، از نو بررسی خواهد شد. همین روزنامه نوشته است که مجازات این محکومان تخفیف و به حبس های طولانی مدت بین ۲۵ تا ٣۰ سال کاهش خواهد یافت.

بر اساس اصلاحیه “قانون مبارزه با مواد مخدر” که در تابستان گذشته به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید تولید و توزیع هروئین، کوکائین و آمفِتامین تنها در صورتی به مجازات اعدام منجر خواهد شد که میزان مواد مخدر تولید و توزیع شده بیش از دو کیلو گرم باشد. بر اساس قانون قبلی، حمل و توزیع سی گرم از همین مواد به صدور حکم اعدام منجر می شد.

بر اساس مصوبۀ جدید، تولید و توزیع ۵٠ کیلوگرم تریاک و ماری جوآنا به حکم اعدام منجر می شود، در حالی که بر اساس مصوبۀ پیشین حمل و توزیع ۵ کیلوگرم تریاک یا ماری جوآنا به صدور حکم اعدام منجر می شد.

با این حال، مجازات اعدام همچنان شامل سران کارتل های مواد مخدر، استفاده کنندگان از سلاح گرم و کسانی می شود که از کودکان در توزیع و قاچاق مواد مخدر استفاده می کنند.

ایران از انتشار آمار اعدام شدگان این کشور خودداری می ورزد. بر اساس گزارش سازمان عفو بین الملل بعد از چین، ایران دومین کشور جهان با داشتن بالاترین شمار اعدام ها است. در سال ٢۰١٦ بیش از ۵٦٧ نفر و در سال ۲٠١۵ دست کم ٩٧٧ نفر در ایران اعدام شدند.

به اشتراک بگذارید
Facebooktwitter

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.