مقالات پربیننده

خانم آناگومز نماینده پارلمان اروپا خواستار اخراج فرقه رجوی شد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت دوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی امروز باید گفت آنچه را که فردا گفتنش دیر است

قسمت دوم: گفت و شنود با فرشته هدایتی: افشاگریهای فرشته هدایتی در مورد فرقه رجوی

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

سیامک نادری مرگهای مشکوک فرقه رجوی را افشا میکند

کشتن و سربه نیست کردنهای فرقه رجوی

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

فعالیت های ما در تصویر

افشاگری به کشتن دادن حسن جزایری از دانشجویان هوادار رجوی

 

چرا مـــریـــم رجـــوی به تــررامـپ و عربستان دخیل بسته است؟

خانم مریم رجوی که مسعود رجوی او را “سید النساء العالمین” مریم پاک رهایی، رئیس جمهور منتخب، سرور زنان عالم، همردیف مادر مسیح و ناجی همه زنان عالم مینامیده  دو سهامدار عمده تشکیلاتش آمریکاست و دیگری عربستان که در زیر وضعیت ایندو کشور از زاویه حمایتشان و رویکردشان به کسی مانند مریم رجوی که زن است و شاید علت حمایت از او نیز همین امر باشد، آمده است.

♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠

اما وضعیت امام زاده “تررامپ” که مریم رجوی به او دخیل بسته با اعلام علنی خودش که نوار صوتی آن منتشر شد نسب به اینکه چون پولدار است دستش در همه جای این قضیه حضور دارد و شکایت زنانی که به این ادعای او مهر تائید زدند در پیشانی آمریکا در درخشش است

 

زنانی که علیه تررامپ و عملکرد ضد زن او شهادت دادند.

♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠

ِشبح “آزار جنسی” بر فراز بقیه امام زاده ناجیِ مریم رجوی ناجی زنان عالم

شاید هنگامی که بیش از 40 زن از هاروی واینستین شکایت کردند کسی تصورش را نمی کرد کار او که یکی از تهیه کنندگان بزرگ هالیوود است بیخ پیدا کند، اما نه تنها اتهام آزار جنسی واینستین را در آستانه نابودی قرار داده است، بلکه انگشت اتهام به سمت چهره های مهم عالم سینما، ورزش، سیاست و رسانه همچون بوش پدر و چارلی رز گرفته شده است
فرارو- اصل ماجرا از شکایت های زنجیره ای از هاروی واینستین، تهیه کننده مشهور هالیوود  آغاز شد. حالا کار بیخ پیدا کرده است، نه تنها واینستین بلکه چندین ستاره بزرگ هالیوود متهم به آزار جنسی شده اند. باز هم ماجرا در همین جا متوقف نشد، افشاگری علیه سیاستمداران آغاز شد، حالا امروز چارلی رز مجری مشهور تلویزیونی و یک خبرنگار باسابقه نیویورک تایمز متهم شده اند. شبح  “آزار جنسی” آسمان ایالات متحده آمریکا را فراگرفته است.
شبح
به گزارش فرارو، شاید هنگامی که بیش از 40 زن از هاروی واینستین  شکایت کردند کسی تصورش را نمی کرد کار او که یکی از تهیه کنندگان بزرگ هالیوود است بیخ پیدا کند، اما نه تنها اتهام آزار جنسی واینستین را در آستانه نابودی قرار داده است، بلکه انگشت اتهام به سمت چهره های مهم عالم سینما، ورزش، سیاست  و رسانه همچون بوش پدر و چارلی رز گرفته شده است.

افشای اتهامات واینستین باعث شد جنبشی بزرگ در آمریکا راه بیافتد، جنبشی که بی محابا بزرگان این کشور را رسوا می کند.

 

ماجرای واینستین 

 

هاروی واینستین غول هالیوود که تهیه کننده بسیاری از شاهکارهای سینمای آمریکاست چندی پیش از سوی تعداد زیادی از بازیگران زن متهم به آزار جنسی و حتی تجاوز شد. این اتهام ها باعث اخراج واینستین از آکادمی اسکار شد.
اسکار در بیانیه خود تاکید کرد: “این اخراج تنها به این علت نیست که ما می‌خواهیم بین خودمان و کسی که لیاقت عضویت در آکادمی را ندارد فاصله‌گذاری کنیم، بلکه پیغام این اخراج این است که دوران اغماض درباره آزارجنسی و دام گستردن شرم‌آور برای چنین رفتارهایی به سر آمده است.”
پیش از آکادمی اسکار در آمریکا، آکادمی جوایز سینمایی بفتای بریتانیا هم عضویت واینستین را لغو کرده بود. رئیس جشنواره فیلم کن هم که واینستین یکی از میهمانان دائم آن بود نسبت به این موضوع اظهار نگرانی و تاسف کرده است.
حتی هیئت مدیره شرکت فیلم‌سازی واینستین، رئیس و بنیانگذار این شرکت را برکنار کرد و بسیاری از شرکت‌های طرف قرارداد کمپانی فیلم‌سازی واینستین قراردادهای خود را لغو کرده‌اند و در هالیوود زمزمه از ورشکستگی یا واگذاری این کمپانی مطرح فیلم‌سازی بالا گرفته است.
همزمان با گسترش پیدا کردن دامنه رسوایی‌های جنسی هاروی واینستین، زنان بیشتری قدم پیش گذاشته و از تجربه “تجاوز” و آزار جنسی توسط این غول سینمای آمریکا سخن گفته‌اند.
در بین افشاگران نام آنجلینا جولی و  گوئینت پالترو به چشم می‌خورد و همچنین رز مک‌گوآن که مدعی است هاوری واینستاین در اتاق هتل به او “تجاوز” کرده است.
این تهیه‌کننده بزرگ هالیوود اصرار دارد که همه این روابط جنسی با رضایت طرف مقابل بوده و هرگونه فعل مجرمانه مبنی بر تجاوز، آزارجنسی و دست‌درازی را تکذیب می‌کند.
بیمار انگلیسی، شکسپیر عاشق و داستان عامه‌پسند، تنها چند نمونه از آثار سینمایی است که هاوری واینستین پشت ساخت آنها بوده است.

رسوایی واینستین باعث جدایی همسرش از او شد. هم چنین  باب واینستین، در گفتگو با خبرنگاران بردارش را “مریض و فاسد” خوانده و گفت هرگز از ماهیت او به عنوان یک “یغماگر جنسی” آگاه نبوده است. 

حالا علیه واینستین تحقیقات پلیسی در جریان است، باید دید که نتیجه تحقیقات چه می شود.

شبح

کوین اسپیسی، ستاره خانه پوشالی متهم شد

زلزله در هالیوود
افشاگری درباره واینستین باعث به وجود آمدن موجی از افشاگری ها علیه دیگر بازیگران هالیوود شد.
ابتدا کوین اسپیسی با چالش بزرگی روبه رو شد. این بازیگر برجسته هالیوود  در سالهای اخیر با بازی در سریال “خانه پوشالی” محبوبیت دو چندان پیدا کرده است.
 رسوایی کوین اسپیسی با اتهامات آنتونی رپ، بازیگر آمریکایی، آغاز شد که گفته است در سال ۱۹۸۶ میلادی هنگامی که ۱۴ سال داشته، کوین اسپیسی در یک میهمانی به او تعرض جنسی کرده است.
کوین اسپیسی در صفحه توییتر خود ضمن گفتن اینکه این حادثه را به خاطر ندارد، عذرخواهی کرد و سپس اعلام کرد همجنسگراست.
در اتهامی دیگر هیدر اونرو، گوینده سابق تلویزیون بوستون، اسپیسی را متهم کرده است که در ژوئیه ۲۰۱۶ در میهمانی ای در جزیره ننتاکت ماساچوست پسرش را که آن موقع ۱۸سال داشت، مورد آزار جنسی قرار داده است. پس از شنیدن اتهامات دیگران، خانواده اونرو تصمیم گرفت که ماجرا را فاش کنند و مانع شوند کسی دیگری قربانی تعرض کوین اسپیسی شود.
پس از این، افراد دیگری کوین اسپیسی را متهم به تعرض جنسی کردند و به دنبال آن شرکت «نتفلیکس» تصمیم گرفت فصل ششم «خانه پوشالی» را بدون کوین اسپیسی و شخصیت اصلی داستان روی صحنه ببرد.
ماجرا برای کوین اسپیسی به همینجا ختم نشد چرا که ریدلی اسکات، کارگردان فیلم «تمام پول های جهان» تصمیم گرفت کوین اسپیسی، را از جدیدترین فیلمش حذف و تمام این صحنه ها را دوباره با کریستوفر پلامر فیلمبرداری کند.
شبح

داستین هافمن

داستین هافمین بازیگر دیگری است که در این باره مورد اتهام قرار گرفته است. او متهم به آزار جنسی یک کارآموز در جریان فیلمبرداری فیلم‌هایش در سال ۱۹۸۵ شده است.  آنا گراهام هانتر، نویسنده گفته در آن زمان که ۱۷ ساله بوده، داستین هافمن او را آزار داده و کلمات نامناسبی درباره داشتن رابطه جنسی با او برزبان آورده است.
هافمن باصدور بیانیه ای از هانتر عذرخواهی کرد و گفت: “من به زن‌ها نهایت احترام را می‌گذارم و احساس خیلی بدی دارم که احتمالا کاری کرده باشم که او را در شرایط بدی قرار داده باشد. متاسفم.”
پس از این افشاگری ها در فضای خبری و هنری آمریکا همه منتظر بودند ببینند متهم بعدی کیست؟
بله، استیون ساگال متهم بعدی بود. پورشا دی راسی، هنرپیشه استرالیایی-آمریکایی، استیون سیگال هنرپیشه و کارگردان هالیوود را به آزار و اذیت جنسی متهم کرد.
استیون سیگال ۶۵ ساله به خاطر بازی در فیلم‌های اکشن معروف است. چندین زن دیگر از جمله جولیانا مارگولیس هنرپیشه سرال  “همسر خوب” و جنی مک‌کارتی، مدل، سیگال را به رفتار نامناسب متهم کرده‌اند.
شبح

ساگال با ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه رابطه بسیار گرمی دارد.

در همین حال ۶ زن برت راتنر، کارگردان مجموعه فیلم‌های “ساعت شلوغی” و فیلم “ایکس من” ، اورا به آزار جنسی متهم کرده‌اند. وکیل راتنر” بطور قطعی” همه اتهامات را از سوی او رد کرده است.
اندرو کریسبرگ متهم دیگری بود که علیه او افشاگری شد. این تهیه‌کننده و فیلمنامه‌نویس آمریکایی به 19 مورد مزاحمت جنسی و لمس نامناسب بدن زنان متهم شده است. شوهایی تلویزیونی که او در آنها ایفای نقش کرده، متوقف شده‌اند و شرکت «وارنر برادرز» همکاری خود را موقتاً با وی قطع کرده است.
شبح

دروازه بان تیم ملی فوتبال زنان امریکا سپ بلاتر را متهم کرد

آزار در ورزش
با گسترش افشاگری ها پای ورزش هم به ماجرا باز شد. ابتدا صدها ژیمناست‌ آمریکایی از آزار جنسی خود از سوی بزرگسالان در این ورزش پرده برداشتند.
نتایج یک تحقیق ۹ ماهه که از سوی روزنامه ایندیاناپولیس استار انجام شده نشان می‌دهد که ۳۶۸ ژیمناست درباره سابقه آزار جنسی طی یک دوره ۲۰ ساله به دست ده‌ها مربی و صاحب باشگاه ورزشی خبر داده اند.
این گزارش مدعی است که فدراسیون ژیمناستیک آمریکا برای پیشگیری از این آزارها به اندازه کافی تلاش نکرده است.
روزنامه ایندیاناپولیس استار نوشته است صاحبان باشگاه‌های ورزشی و ورزشکاران از ترس توجه منفی و از دست دادن حامیان مالی پرمنفعت‌شان تمایلی نداشته‌اند در این باره دست به اقدامی بزنند.
همچنین اوایل سال جاری پرونده‌ای علیه لری ناسار یک پزشک سابق فدراسیون ژیمناستیک به اتهام آزار جنسی یکی از زنان ورزشکار تشکیل شد اما ناسار این اتهام را رد کرد.
راشل دن‌هولیندر ورزشکاری که از ناسار شکایت کرده بود به بی‌بی‌سی گفت که در پانزده سالگی وقتی برای معاینه به دکتر ناسار در دانشگاه ایالتی میشیگان مراجعه کرده آزار جنسی دیده است.
دن‌هولیندر گفت که آزار جنسی زمانی رخ داده که او به همراه مادرش در اتاق بوده است. البته ناسار از این اتهام تبرئه شد.
اما دومین مسئله پر سرو صدا در این باره آزار جنسی دروازه بان تیم ملی فوبتال زنان آمریکاست.
هوپ سولو، دروازه‌بان تیم فوتبال زنان آمریکا، سپ بلاتر، رئیس سابق فدراسیون بین‌المللی فوتبال را به آزار و اذیت جنسی متهم کرده است.
هوپ سولو در مصاحبه با روزنامه پرتغالی اکسپرسو گفته است بلاتر پیش از مراسم برترین‌های فیفا در سال ۲۰۱۳ او را با لمس کردن آزار داده است.
سولو که به همراه تیم آمریکا در جام جهانی قهرمان شده گفته است از این اتفاق به شدت شوکه شده بود اما برای اعطای جایزه خودش را “جمع و جور” کرده بود.
سخنگوی بلاتر، اتهامات هوپ سولو را رد کرده و آن را “مضحک” خوانده است.
شبح

رازلین کاریگن (چپ) جرج بوش پدر را متهم به آزار جنسی کرد

سیاستمداران بزرگ متهم شدند
اما در ادامه جنبش افشای آزار جنسی پای سیاستمداران هم به ماجرا باز شد. این جا نیز اتهامات عجیب و گسترده است.
تاکنون هشت زن پرده از رفتارهای ناشایست جرج بوش پدر رییس جمهور اسبق آمریکا با آنها برداشته اند. این زنان از عادات ناشایست او گفته اند.
سخنگوی رئیس‌جمهور اسبق آمریکا، جیم مک‌گرتث، رسما پذیرفت که جورج بوش پدر  عادات زشتی داشته است و البته “نیت” او از این کار “آزار دادن افراد” نبوده است!
این اظهار نظر با واکنش قربانیان روبه رو شد و آنها تاکید کردند که رفتار رییس جمهور پیشین آمریکا آگاهانه بوده است. نهایتا دفتر جرج بوش در اطلاعیه ای اعلام کرد: “رئیس‌جمهور هرگز آگاهانه و با قصد آزار و اذیت کسی اقدامی نکرده، هر چند، یک بار دیگر مراتب عذرخواهی خود را از همه کسانی که در هنگام عکس یادگاری گرفتن با او آزرده خاطر شده‌اند، اعلام می‌دارد.”
شبح

قاضی القضات آلاباما اتهام آزار جنسی را رد کرد 

در کنار جرج بوش اخیرا یک نامزد جمهوری خواه سنای آمریکا از ایالت آلاباما متهم به آزار جنسی یک دختر نوجوان ۱۴ ساله  شده است. اما روی مور که از شخصیت های شناخته شده محافظه کار است، می گوید گزارش هایی که درباره ۳۲ سالگی او منتشر شده دروغ است.
لی کورفمن و سه زن دیگر مور را متهم کرده اند که هنگامی که ۱۴ تا ۱۸ ساله بوده اند به آنها تعرض کرده است.
کورفمن می گوید هنگامی که ۱۴ سال سن داشته با مادرش به خاطر پرونده حضانت به دادگاه مراجعه کرده بود و مور که در آن زمان کارمند دادگاه بوده توانسته با او ارتباط برقرار کند و در روزها بعد به خانه اش ببرد.
جمهوری خواهان مجلس سنا می گویند اگر این اتهامات حقیقت داشته باشد، مور باید از رقابت ها کناره گیری کند.
مور که قاضی ارشد سابق ایالت آلاباماست، برای کسب کرسی نمایندگی جف سشنز، وزیر دادگستری کنونی دولت ترامپ رقابت می کرد.پیش از این گفته می شد مور از بخت بالایی نسبت به رقیب دموکراتش برخوردار است.
پیش تر نیز دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در رقابت های انتخاباتی بارها متهم به آزار جنسی زنان  و رابطه نامشروع شده بود. اتهاماتی که با وجود گستردگی هیچ یک مانع از آن نشد که ترامپ رییس جمهور آمریکا نشود.
بیش از 10 نماینده مجالس ایالتی نیز متهم به آزار و اذیت جنسی هستند. مهمترین آنها جف هوور رییس مجلس نمایندگان ایالت کنتاکی است. او اتهام جنسی را از جانب یکی از کارمندانش رد کرده اما از سمتش به عنوان رییس این نهاد قانونگذار در ایالت کنتاکی استعفا داده است.

بیل کلینتون رییس جمهور سابق نیز که مسعود رجوی به وی دخیل بسته بود متهم به آزار جنسی چند زن پس از دوران ریاست جمهوری اش شده است.  

شبح

چارلی رز، مجری مشهور از کار تعلیق شد

بحران به رسانه ها رسید 

اما آخرین  حوزه ای که اتهام آزار و اذیت جنسی در ان جنجال به پا کرده است، حوزه رسانه هاست. دیروز چارلی رز، مجری برنامه‌های گفتگو و خبرنگار تلویزیون آمریکا پس از اتهام به آزار جنسی از کار در چندین شبکه، معلق شد.
واشنگتن پست در گزارشی از شکایت هشت زن نسبت به آزار جنسی و رفتار نامناسب این مجری مشهور خبر داد.
شبکه سی بی اس این اتهامات را «بسیار ناراحت کننده» خواند و اعلام کرد که آنها را «جدی» خواهد گرفت. شبکه های بلومبرگ و پی بی اس نیز رز را از کار تعلیق کردند.
چارلی رز با انتشار بیانیه‌ای با وجود عذرخواهی از رفتارش اعلام کرد همه اتهامات «دقیق» نیستند.
اتهامات آزار جنسی رز از سالهای ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۱ شامل مکالمات تلفنی ناشایست، دست زدن به بدن و بی پروایی در رفتار می‌شود. دو تن از کارکنان زن این مجری گفته اند که وی در مقابل آنها برهنه شده و یک نفر دیگر ادعا کرده که رز در یک مهمانی بدون اجازه به بدن او دست زده است.

چارلی رز خبرنگار و مجری ۷۵ ساله در دوران فعالیت حرفه‌ای در میان رسانه‌ها از احترام خاصی برخوردار بود. وی به عنوان یکی از حرفه‌ای ترین مجریان برنامه‌های گفتگوی رسانه‌های آمریکا شناخته می‌شود. از جمله مصاحبه‌های مشهور او می‌توان به گفتگو با باراک اوباما و هیلاری کلینتون اشاره کرد. او با برخی مقامات ایرانی نیز گفت و گو کرده است.

پیش از چارلی رز مایکل آوریسکز مدیر بخش خبر در شبکه ان پی آر پس از ادعای سه زن مبنی بر تعرض جنسی از سوی او از سمت خود استعفا کرد.
همچنین مارک هالپرین تحلیلگر ارشد ان بی سی متهم به آزار جنسی  زن شد و شغلش را از دست داد.

اخیرا گلن ثراش هم به دلیل رفتار نامناسب جنسی با دست کم زن از کار در روزنامه نیویورک تایمز تعلیق شده است.

با این اوصاف افکار عمومی در آمریکا هنوز پیگیر بحث آزار و اذیت جنسی است کمپین هایی در این رابطه به راه افتاده و افراد مختلف تجربیات خود را در این زمینه به صورت عمومی مطرح می کنند.
حالا این پرسش بیش از همه مطرح است، متهم بعدی کیست؟
♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠

اما عربـــــــــــــستان امام زاده دیگر مـــــــــریم بسیار پـــــــــــاک رهــــــــــــایی 

زنان در عربستان نه حق رانندگی دارند، نه می‌توانند به قبرستان بروند، نه حق پرو لباس دارند، نه می‌توانند بدون یک مرد از خانه خارج شوند، اما این کشور عضو جدید کمیسیون مقام زن شده‌ است!
 زنان در عربستان نه حق رانندگی دارند، نه می‌توانند به قبرستان بروند، نه حق پرو لباس دارند، نه می‌توانند بدون یک مرد از خانه خارج شوند، اما این کشور عضو جدید کمیسیون مقام زن شده‌ است!

“آیا واقعا کسی نیاز دارد از عربستان سعودی چیزی درباره حقوق زنان بشنود؟” این تیتر گاردین چند روز پیش در واکنش به خبر عضویت عربستان سعودی در کمیسیون مقام زن از سال 2018 تا 2022 در سازمان ملل متحد بود. البته واکنش‌های اینچنینی نسبت به کشوری که مقام و حقوق زنان شاید بی‌اهمیت‌ترین موضوع ممکن در آن تلقی شود طی روزهای گذشته کم نبوده‌است.به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین خبر آنقدر عجیب بود که کاریکاتوریست‌ها دست به کار شوند و ژورنالیست‌ها دست به قلم. عربستان سعودی با رای کشورهایی چون امریکا، انگلیس و آلمان به عضویت کمیسیون مقام زن درآمد. دقیقا موضوع درباره همان زنانی است که در این کشور حق رانندگی ندارند. زنان سعودی شاید در کشوری ثروتمند زندگی کنند ، کشوری آنقدر ثروتمند که با اتکا به همین دارایی مادی بتواند تغییراتی علنی برای انکار واقعیت ایجاد کند اما بهره‌ای که آنها از این دارایی می‌برند همان چیزی است که برای زندگی این زنان بدون حضور یک مرد به عنوان ولی یا قیم کنارشان هیچ تعریفی نکرده است.

دانشمندان عربستان: زنان پستاندارانی چون بز و شتر هستند!

سال گذشته بود که در آستانه روز جهانی زن یعنی هشتم ماه مارچ، خبر عجیبی سر تیتر اخبار خبرگزاری‌های دنیا شد. هیئتی از دانشمندان عربستان سعودی اعلام کردند زنان همچنان نه به عنوان انسان که در جمع پستانداران طبقه بندی می‌شوند. بر همین اساس مفتی‌ها و دانشمندان عربستان سعودی زنان را هم‌تراز پستاندارانی همچون بز و شتر قرار دادند و بر همین اساس برای آنها حقوقی را قائل شدند که این حیوانات از آنها برخوردار هستند.

البته از قرار معلوم این موضوع برای فعالان حقوق بشر نقطه امیدی در چشم‌انداز آینده زنان سعودی محسوب می‌شد چه اینکه پیشتر همین افراد اصلا طبقه‌ای برای زنان قائل نبودند و آنها را صرفا اشیائی بی‌روح در منزل می‌دانستند و جایگاه زنان برایشان از این مرتبه فراتر نمی‌رفت.

در همین راستا جیلیان برچ سخنگوی سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به این اظهارنظر مفتی‌ها و دانشمندان سعودی گفت: “درباره آینده خوشبین هستم چون زنان دیگر به عنوان اشیائی بی‌روح محسوب نمی‌شوند و در سیر تکاملی در طبقه پستانداران قرار گرفته‌اند!”

البته اظهارنظرهای کنایه آمیز درباره این ادعای عجیب به ظاهر دانشمندان سعودی فراتر از اینها بود.

کولت تورکوت به عنوان سخنگوی جمعیت زن ، آزادی و اقدام هم در اظهار نظری مشابه از این پیشرفت مفتی‌ها و علمای سعودی ابراز خرسندی کرد:”امروز زیباترین روز زندگی من است. زنانی که پیشتر در عربستان به عنوان اشیائی بی‌روح شناخته می‌شدند امروز در مسیر پیشرفت به درجه بز و شتر رسیده‌اند. البته آنها باید زمان زیادی را انتظار بکشند تا بالاخره به مقام انسان برسند”

همه این اتفاقات در سال 2016 واقع شد. و حالا این‌روزها در میانه‌های سال 2017 کشوری که حق زنانش،‌ نداشتن حق است به عضویت کمیسیون مقام زن در سازمان ملل متحد درآمده است.

انتخاب عربستان سعودی به عنوان یکی از اعضای این کمیسیون در حالی داد اعتراض سازمان‌های حمایت از حقوق زنان را بلند کرده است که سعودی‌ها سال 2016 در بین 144 کشور در دنیا که از نظر شاخص جهانی شکاف جنسیتی رتبه بندی شده بودند، در رده 141 قرار گرفت.

همه منع‌های زنان در عربستان، کشوری که عضو جدید کمیسیون مقام زن شده‌است!

اگرچه قانون رسمی در این باره وجود ندارد اما فرهنگ حاکم بر جامعه سعودی حق رانندگی را از زنان این کشور سلب کرده است. فرهنگی که در جامعه سعودی به آن بهای زیادی داده شد تا رانندگی نکردن خانم‌ها در آن به یک ارزش تبدیل شود. هر چند در این رابطه و به طور کل به دلیل شکاف عمیق جنسیتی در عربستان کمپین‌های بسیاری جهت حمایت از زنان تشکیل شده است اما تا به امروز دست کم برای هموار کردن مسیر رانندگی زنان اتفاق قابل توجهی نیفتاده است.

این در حالی‌ست که زنان سعودی همچنان امیدوارند روزی برسد که بتوانند خودشان پشت فرمان خودرو بنشینند و فرزندانشان را به مدرسه ببرند.

زنان سعودی نمی‌توانند به قبرستان بروند!
حتی اگر عزیزترین آدم زندگی‌شان را از دست داده باشند، بر خلاف عرف همه جوامع دیگر زنان سعودی اجازه ندارند در مراسم تشییع جنازه او شرکت کنند. این نمونه یکی از عجیب‌ترین قوانین درباره کشوری است که حتی در ساده‌ترین موارد حقوق زنان را نادیده می‌گیرد. مواردی که حتی شاید از ابعاد حقوق زن و مرد فراتر رود و به عنوان حقوق انسانی شناخته شود.

از قرار این مورد یعنی حضور زنان در قبرستان و مراسم تشییع جنازه در بسیاری از شهرهای عربستان سعودی ممنوع است.

ممنوعیت پرو لباس!
اگر احیانا روزی گذرتان به عربستان سعودی افتاد و از یک فروشگاه لباس زنانه خرید کردید خواهید دید که تقریبا قریب به اتفاق این دست از فروشگاه‌ها از اتاق پرو لباس بی‌بهره‌اند. اگر خانمی درخواست پرو لباس را بکند قطعا با تعجب همگان مواجه خواهد شد. زنان در عربستان سعودی نمی‌توانند لباسی را که انتخاب می‌کنند پرو کرده و بعد بخرند. البته این میان تنها شانسی که به آنها داده شده است امکان تعویض لباس تا سه روز بعد از خرید است.

برای زنان سعودی که حتی بدون اجازه مردان در قامت ولی و قیم نمی‌توانند هیچ فعالیتی داشته باشند خرید از فروشگاه‌ها تا قبل از سال 2012 سخت‌تر هم بود چه اینکه صرفا مردان به عنوان فروشنده استخدام می‌شدند و این موضوع کار را برای خرید خانم‌ها مشکل می‌کرد.

با این حال سال 2012 بنا به حکم ملک عبدالله پادشاه سابق عربستان کار کردن مردان در مکان‌هایی که لباس زنانه به فروش می‌رسید ممنوع شد تا خانم‌ها با خیال آسوده‌تری لباس‌های خود را انتخاب و خرید کنند.

باز کردن حساب بانکی بدون قیم (مرد) ممنوع

اگرچه زنان سعودی در یکی دو سال اخیر بابت اجازه راه‌اندازی شغل و حضور در انتخابات محلی خوشحال بودند اما آنها همچنان در طرف دیگر قضیه بابت محرومیت از برخی حقوق اولیه خود در عذاب هستند.

اگر قرار باشد یک زن سعودی برای باز کردن حساب به بانک مراجعه کند باید حتما قیم مرد وی همراهش باشد چه در غیر اینصورت حساب بانکی برای او افتتاح نمی‌شود. به نظر می‌رسد سعودی‌ها بیشتر حقوقی را به زنان می‌دهند که بازتاب جهانی داشته باشد بلکه وجهه تخریب شده آنها را بابت شکاف عمیق جنسیتی تا حدودی تعدیل کند. به عنوان مثال حق شرکت در انتخابات محلی و رای دادن در حالی به زنان سعودی داده شد که آنها همچنان نمی‌توانند بدون حضور یک مرد در قامت قیم یک حساب بانکی ساده باز کنند.

خروج از خانه با یک همراه مرد
زنان سعودی باید حین خروج از خانه همراه یکی از محارم مرد خود باشند. فرد محرم باید هر کجایی که زن قصد رفتن دارد او را همراهی کند. این فرد باید همسر یا یکی از اقوام محرم وی باشد. تفاوتی نمی‌کند که یک زن به فروشگاه برود یا مطب دکتر چون به هر حال یکی از محارم او باید در این بیرون رفتن کنارش باشد. به هر حال سعودی‌ها حضور یک فرد محرم را کنار زن عاملی بر امنیت او می‌دادند.

در همین راستا اتفاق عجیبی که در یک پرونده قضایی تجاوز در عربستان واقع شد نگاه غیر قابل درک جامعه سعودی را عیان می‌کند.
وقتی زنی تنها در عربستان مورد تجاوز عده‌ای از اراذل و اوباش قرار گرفت و ماجرای او به یک پرونده قضایی تبدیل شد ؛ دادگاه شریعت مقدار شلاق بیشتری برای زن نسبت به متجاوزان در نظر گرفت چه اینکه وی پذیرفته بود تنها و بدون همراهی یک محرم از خانه بیرون رفته است.

همه منع‌های زنان در عربستان، کشوری که عضو جدید کمیسیون مقام زن شده‌است!

محدودیت حق رایسال 2015 اولین سالی بود که زنان مجاز به رای دادن در انتخابات شوراهای عربستان سعودی شدند. البته این حق رای هم با محدودیت‌های بسیاری همراه بود ضمن اینکه مخالفت‌های بسیاری هم در این زمینه انجام شد.زنان سعودی همچنان نمی‌توانند در جایگاهی بالاتر از انتخابات شوراها پای صندوق رای بیایند یا اینکه در سمت‌هایی فراتر از حضور در همین شوراها فعالیت کنند.اگرچه پادشاه سابق عربستان 30 زن را با عنوان مشاور برتر مجلس شوراها منصوب کرد.

در عین حال زمانی که زنی کاندید انتخابات محلی یا همان شوراها در کشور عربستان می‌شود باید از پشت یک پارتیشن سخنرانی کرده ضمن اینکه مدیریت کمپین و اداره آن باید بر عهده یک مرد باشد. اگرچه برنامه‌های انتخاباتی بسیار محدودی در این کشور وجود دارد اما آنطور که به نظر می‌رسد تغییرات در خصوص حضور پر رنگ‌تر زنان در امور اینچنینی هر چند بسیار ْآهسته اما پیش می‌رود.

در همان روزهای ابتدایی سال 2015 یعنی زمانی که زنان مجاز به شرکت در انتخابات شوراها و کاندید شدن در همین انتخابات شدند شاهزاده محمد بن سلمان که یکسال از دوران پادشاهی پدرش ملک سلمان بن عبدالعزیز می‌گذشت در مصاحبه با اکونومیست گفت حقوق و آزادی زنان در عربستان سعودی پیشرفت کرده است. وی برای اثبات این ادعا سراغ همین انتخابات شوراها رفت و با تمرکز بر روی این مسئله که زنان مجاز به شرکت در این انتخابات چه در قالب رای دادن و چه انتخاب شدن هستند مدعی شد زنان سعودی مسئول سرنوشت خودشان هستند!

زنان بدون همراه مرد ویزیت نمی‌شوند!
زنان سعودی برای ویزیت شدن توسط یک دکتر ، معاینه در بیمارستان و خلاصه کلام هر مشکلی که نیاز به حضور آنها در یک مکان پزشکی داشته باشد به همراهی مردان یا همان محارم خود قطعا نیاز خواهند داشت چه اینکه اگر آنها تنها باشند حتی توسط پزشک ویزیت هم نمی‌شوند چه رسد به درمان‌های جدی‌تر.

حق ورود به فروشگاه‌های موسیقی ممنوع است!
زنان در عربستان سعودی اجازه ورود به فروشگاه‌هایی که تجهیزات موسیقی می‌فروشند ندارند. این موضوع زمانی به یک موضوع جدی تبدیل شد که در سال 2014 مقامات دولتی از فروشگاه‌های موسیقی خواستند با نصب تابلویی ورود خانم‌ها به فروشگاه را ممنوع اعلام کنند.

عربستان سعودی: عضو جدید کمیسیون مقام زن…

عربستان در حالی روی یکی از صندلی‌های عضویت کمیسیون مقام زن می‌نشیند که بانوان این سرزمین برخلاف تلاش ظاهری دولتمردان سعودی همچنان از ابتدایی‌ترین حقوق خود محروم هستند. آنها برای کار و تحصیل به اجازه قیم نیاز دارند و عرف به ایشان اجازه رانندگی نمی‌دهد. اینها بخشی از ابتدایی‌ترین حقوقی است که زنان عربستان از آن برخوردار نیستند و چه بسا بارها و بارها خبرگزاری‌ها ، روزنامه‌ها و مجموعه‌های خبری در دنیا به این مقوله پرداخته‌اند با این حال دولتمردان سعودی ژست موفقیت آمیزی به خود می‌گیرند و با افتخار کرسی را تصاحب می‌کنند تا یکی دیگر از اتفاقات عجیب دنیا با انکار علنی واقعیت‌های تلخ رقم بخورد!

ایا بهتر نیست تا مریم رجوی نیز کارش به شکایت نکشیده از این دو امام زاده قطع رابطه کند؟ البته اگر تا بحال هم دیر نشده باشد.!!!
ط ح الف  تیرانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.