خانم آناگومز نماینده پارلمان اروپا خواستار اخراج فرقه رجوی شد

سیامک نادری مرگهای مشکوک فرقه رجوی را افشا میکند

کشتن و سربه نیست کردنهای فرقه رجوی

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

شهادتهای هولناک از ماهیت فرقه رجوی توسط علامه الحسینی مشاور مریم رجوی

شهادتهایی عینی از تشکیلات فرقۀ رجوی توسط علامه الحسینی مشاور مریم رجوی

فعالیت های ما در تصویر

مقالات پربیننده

سخنرانی آقای داود باقروند ارشد در پارلمان اروپا

 

چرا اسرائیل که استقلال فلسطین را سرکوب میکند از استقلال کردستان عراق حمایت می‌کند

اسرائیل اقلیم کردستان

حمایت آشکار اسرائیل از استقلال کردستان عراق با وجود مخالفت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی با همه پرسی در اقلیم کردستان این سوال را مطرح می‌کند: دلیل این موضع تل آویو چیست؟

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری «عربی 21»، حمایت آشکار اسرائیل از استقلال کردستان عراق با وجود مخالفت های منطقه ای و بین المللی با همه پرسی در اقلیم کردستان این سوال را مطرح می کند که دلیل این موضع اسرائیل چیست؟

حمایت آشکار اسرائیل از استقلال کردستان

به عبارت بهتر اسرائیل تنها طرفی است که آشکارا از تشکیل دولت مستقل کُرد در کردستان عراق حمایت کرد، به این ترتیب که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل هفته گذشته در اظهاراتی حمایت خود را از همه پرسی کردستان اعلام کرد و به عقیده کارشناسان دلایل امنیتی اسرائیل را به چنین موضع گیری سوق داده است.

واکنش های منطقه ای و بین المللی به همه پرسی در اقلیم کردستان عراق

این در حالی است که مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق از تصمیم خود برای برگزاری همه پرسی در بیست و پنجم ماه جاری و در ارتباط با تشکیل دولت مستقل خبر داد؛

این تصمیم بارزانی واکنش های منطقه ای و بین المللی را به دنبال داشت که مبتنی بر لغو یا تاخیر در همه پرسی بود.

اظهارات حمایت جویانه ژنرال سابق اسرائیلی از کردستان مستقل

به هر حال اظهارات حمایت جویانه نتانیاهو از استقلال کردستان عراق در حالی است که «یائیر گولان» ژنرال سابق اسرائیلی نیز اعلام کرده بود از فکر کردستان مستقل حمایت می کند.

ژست دلسوزانه اسرائیل برای اقلیت ها

گولان در اندیشکده سیاست خاور نزدیک واشنگتن اظهار داشت، با توجه به بی ثباتی در منطقه خاورمیانه تشکیل یک موجودیت مستقل و مسنجم کُردی در وسط این باتلاق فکر بدی نیست.

در این میان جدعون ساعر از وزرای سابق اسرائیل بر این باور است که کُردها نیازمند تشکیل یک دولت مستقل هستند زیرا آنان نیز مانند یهودیان یک اقلیت در خاورمیانه به شمار می آیند.

تلاش اسرائیل برای تشویق کُردها به استقلال

به گفته او کُردها متحدان طولانی مدت و قابل اعتمادی بوده و خواهند بود و باید اقلیت هایی را که توافقنامه های منطقه ای در طول یکصد سال گذشته موجب ظلم به آنان شده است به استقلال تشویق کرد.

ساعر همچنین با اشاره به تلاش های کردستان در جلوگیری از حملات اسلامگرایان افراطی اظهار داشت: با توجه به موقعیت کُردها در نقشه می توان دید که آنان قادرند سد مستحکمی در قبال توسعه اسلام رادیکالی در منطقه باشند و ما عملا شاهد بودیم آنان به تنهایی با داعش مبارزه می کردند.

وی افزود: در طول سال های گذشته، کُردها جذب افکار ضد اسرائیلی و ضد صهیونیستی نشدند و روابط خوب خود را با ملت یهود و اسرائیل حفظ کردند.

در همین ارتباط «عوفر بنگیو» که ریاست برنامه مطالعات کُردی در دانشگاه تل آویو را بر عهده دارد، تاکید کرد، اسرائیل در فاصله سال های 1965 و 1975 کمک های نظامی و اطلاعاتی محرمانه ای را در اختیار کردستان عراق قرار داد و به کُردها در دهه هفتاد کمک کرد از شهرهای عراق به خارج از کشور فرار کنند و علاوه بر این کُردها در جنگ های عربی علیه اسرائیل در سال 1967 و 1973 مشارکت نداشتند.

  نکته قابل توجه اینکه به گفته بنگیو که نویسنده کتاب «کُردهای عراق: تشکیل دولتی در دل دولت» است، مصطفی بارزانی عازم فلسطین اشغالی شد و پسرش مسعود بارزانی که اکنون ریاست اقلیم کردستان عراق را بر عهده دارد نیز به فلسطین اشغالی سفر کرد و در مقابل تعدادی از مسئولان اسرائیلی نیز به کردستان عراق رفتند.

اطمینان اسرائیل به کُردها

به گفته او معلوم نیست کردستان تا چه اندازه متحد اسرائیل باقی خواهد ماند زیرا تحت تاثیر عوامل مختلف عربی تحت فشار قرار خواهد گرفت اما دست کم بی تردید دشمن اسرائیل نخواهد بود.

تمایل اسرائیل به تشکیل منطقه حائل به دست کُردها

بنگیو ادامه داد: مهم ترین مساله تشکیل منطقه حائل علیه تندروها است و کردستان عراق مبتنی بر لائیک و میانه روی و قبول دیگران است از همین رو عنصری مثبت در منطقه ای خواهد بود که در آن افراط گرایی در حال افزایش بوده و فاقد ثبات و امنیت است.

در این میان باید در نظر داشت که حمایت اسرائیل از استقلال کردستان عراق در حالی است که همه پرسی در کردستان عراق از نظر واشنگتن مانعی در برابر تلاش برای جنگ در سوریه به رهبری کُردها و عرب ها به شمار می آید.

به اشتراک بگذارید
Facebooktwitter

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.